Veri tipleri gerçek dünya problemlerini yazılımlara aktarırken kullandığımız, gerçek dünyadaki değerlerin bilgisayar ortamında nasıl saklanacağı ve hangi formatta olduğunu belirleyen bir yazılım kavramıdır.

String de karakterlerden oluşan metin değerlerine karşılık gelen veri türüdür. String kullanımını içermeyen bir otomasyon senaryosu hayal etmek zordur.

Bir metnin hafızaya alınması, işlenmesi, uygulamalar arasında gönderilmesi veya görüntülenmesi gerektiğinde, String veri tipi kullanışlı olur. UiPath ile yaptığımız otomasyon projelerinde, ihtiyaç doğrultusunda sadece bir metni hafızada tutmak yetmez. Çoğunlukla o metin içerisinden özel ifadelerin ayrılması, metnin parçalanması ve anlamlı öğelerin farklı değişkenlere alınması gibi işlemler gerekmektedir. …


SAP kurumsal yazılımların en temellerinden biridir ve hemen hemen her sektörde SAP programını kullanan firmalara rastlamak mümkündür. Aynı zamanda SAP üzerinde yapılan işlemlerin büyük kısmı tekrar eden ve belirli kurallarla açıklanabilen süreçlerdir. SAP’nin çok kapsamlı modüller içeren büyük bir program olmasının avantajlarından biri arayüzün her zaman tanıdık olmasıdır. Öte yandan bazı işlemlerde aynı arayüz bazen kısa sürmesi gereken işlerde kulağı öbür taraftan tutarak yapmaya itebilir. Bu durum işteki zamanını katma değerli işlere ayırmak isteyen tüm çalışanları hayattan soğutabilir.

Daha önce yazdığım bir blog yazısında SAP ekranlarının RPA ürünleri tarafından tanınmaması sorununu nasıl çözüleceğini anlatmıştım.

Bu yazıda sıkça duyduğumuz bazı SAP…


UiPath, ürünlerini sürekli olarak geliştiren ve kısa periyotlarla yeni versiyonlar yayınlayan bir yazılım şirketi. RPA teknolojisinde 1 numara olmasının hakkını fazlasıyla veriyor. Yeni versiyonlar yayınlarken sürekli olarak yeni özellikler ekliyorlar ve geçmiş versiyondaki hataları düzeltiyorlar. Ancak bazen yeni ekledikleri özelliklerde de beklenmeyen hatalar(buglar) bulunabiliyor. Bundan 7 ay önce bir müşterimizin robotlarını 2018.4 versiyondan, son LTS sürüm olan 2019.10 versiyonuna yükseltmiştik. Bu güncelleme sonrası, UiPath Robot servis uygulamasının arayüz programı olan UiPath Agent Desktop’ın da gelişmiş haliyle tanıştık.


Test Nedir ? Test = Kalite

Test; bir amacı gerçekleştirmek için kodlanan bir yazılımın ya da yazılımının bir bölümünün, amaçlanan hedefi gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin kontrol edilmesidir. Yazılımın test edilmesindeki temel amaç yazılımın analiz aşamasında belirlenen niteliklere sahip olduğundan emin olmak ve performans, güvenlik, tutarlılık gibi özelliklerinin istenen seviyede olduğunu tespit etmek içindir. Yapılan testler ürünün kalitesini kontrol ettiği için, testin var olması ürünün kalitesinin tespiti ve kalite artırımı için gerekli adımlar için bir öncül niteliğindedir. Ürünlerin istenen kalitede olmaması hem ürünü geliştiren kişi hem de kullanan kişi için olumsuz bir deneyim oluşturur. …


UiPath Studio ve UiPath Studio X programları, RPA projeleri için kullandığımız yazılım geliştirme ortamları. Aslında bahsi geçen iki ürün tek bir program ve iki farklı profilden oluşuyor. UiPath Studio, yeni adıyla Studio Pro profesyonellerin kullanımı için hazırlanan içerisinde RPA geliştirme araçlarının yanı sıra Test Suite adı verilen yazılım testi oluşturma aracını da içeriyor. UiPath Studio X ise sade ve kolay öğrenilen yapısıyla hemen herkesin kullanabileceği daha light bir profil.

Bu yazıda yukarıda bahsettiğim UiPath’in RPA geliştirme ortamının kurulumunu ücretsiz olarak nasıl gerçekleştirebileceğimizi anlatacağım.

Kurulum gereksinimleri açısından baktığımızda ortalama bir donanıma sahip her bilgisayar bu programı kurabileceğimizi görürüz. Windows işletim sistemine…


FTP yani File Transfer Protocol, dijital dünyada birbirine doğrudan bağlı olmayan iki bilgisayar arasında dosya transferi yapmak için kullanılan yöntemler ailesidir.

Yani bir sunucuya dosya yüklemek, yada sunucudan dosya indirmek, istediğimiz bir klasörü oluşturmak gibi işlemleri FTP protokolü sayesinde yapabiliyoruz. FTP işlemleri için günlük hayatta kullanımı çok basit olan programlar mevcut. Mesela ben FileZilla programını, sunucuma dosya aktarırken ya da dosyaları kendi bilgisayarıma indirirken sıkça kullanıyorum.


Yapay Zeka kavramı son zamanlarda olur olmaz her yeni teknolojide ismi geçen bir kavram. Adeta birkaç karar mekanizmasından oluşan algoritmaların bile yapay zeka diye yutturululmaya çalışıldığı bir Post Truth evreninde yaşıyoruz. Robotik süreç otomasyonuyla ilgili yapılan her tanıtımda en az 10–15 kez değiniliyor. Dolayısıyla yapay zeka kavramının bu kadar dillere pelesenk olduğu bir ortamda insanları teknolojinin bu yeni modasıyla gerçek anlamda buluşturan şirketler aslında sanıldığı kadar fazla değil.

UiPath’in 2019 yılının Nisan ayında piyasaya sürdüğü ve her yeni versiyonda gelişmeye devam eden AI Computer Vision ürünü RPA sektöründe yeni bir devrimin kapısını araladı. …


Liste içerikleri ülkemizde Onedio ve Listelist gibi websiteleriyle yaygınlaşmaya başladı. Temelde editörlerin belirli alanlarda araştırmalar ve taramalar yapıp okuyucuların dikkatini çekecek kaynakları/bilgileri bir araya getirdiği bir içerik türü. Bu tarz içerikler Youtube kanallarında da sıkça başvurulan bir yöntem oldu. Kullanıcılar için beyzbol alanında Türkçe’ye çevrilmiş en iyi 10 kitabı bulmak 1 google araması kadar yakında artık.

Bu tarz derlemeler herhangi bir alanı merak eden ancak derin bir arama yapma vaktine sahip olmayan kişiler icin muhteşem bir kısayol oluşturuyor. Aynı zamanda alanında iyi kişilerin veya ilgi alanlarınızın ortak olduğu kişilerin önerilerine kolayca ulaşmanızı da sağlıyor. Ben kendim de ilgi alanlarını beğendiğim…


SAP (Systemanalyse und Programmentwicklung) en sık kulllanılan kurumsal kaynak planlama yazılımlarından bir tanesidir. Türkiye’de de birçok kurumsal firma SAP kullanarak lojistik, muhasebe, satın alma, stok yönetimi, insan kaynakları gibi pek çok organizasyonu yönetmektedir. SAP üzerinde bazı işlemler rutin olarak yapılmakta ve tekrar gerektirmektedir. Bu gibi çalışanların vaktini alan ancak yaptığı işe değer katmayan işleri bir robota yaptırmak çok akıllıca bir hareket olucaktır. Keza UiPath, bu gibi otomatize işlemleri yapmakta çok yetenekli bir araçtır.

NOT: Bu makale UiPath özelinde yazılmıştır ancak yapılan işlemler, BluPrism ve AutomationAnywhere gibi diğer RPA araçları için de geçerlidir.

SAP üzerinde bazı arayüz elemanlarının UiPath gibi RPA…


Merhaba, 1 yıldır UiPath platformu üzerinde robotik süreç otomasyonu geliştirmesi yapmaktayım. Geliştiriciler olarak müşterilerimize geliştirdiğimiz yazılımların güvenlik standartlarına da uygun olmasına özen göstermeliyiz. Siber güvenlik, dijital dünyanın diğer bütün kollarında olduğu kadar robotik süreç geliştirme dünyasında da önemli bir yer tutuyor. Robot makinalarımız çoğunlukla bir şirkette görev alan üst düzey IT yöneticilerinden bile fazla yetkiye sahip olabiliyor. Bu durumun kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilmesinin önlenmesi adına alınabilecek tedbirlere yer vereceğim, UiPath ile Güvenli Yazılım Geliştirme başlığıyla bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Bu yazı dizisinde güvenlik riskleri, alınacak önlemler ve piyasadaki en iyi pratiklere(best practices) yer vereceğim.

Giriş kısmında…

Erkan Ceylan

Computer Engineer, RPA Developer. erkanceylan.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store